همه چیز درباره آب باطری لیفتراک

نحوه پر کردن آب باطری لیفتراک

اضافه کردن منظم آب به یک باتری سرب اسیدی برای حفظ آن در شرایط اولیه و کارکرد ایمن ضروری است. در واقع، اهمیت آب باطری لیفتراک بعد از شارژ شدن در بحث نگهداری باتری سرب اسیدی در رتبه دوم قرار دارد. آب یکی از اجزای حیاتی باتری سرب اسیدی است. بدون آب کافی، باتری سرب اسیدی نمی تواند به درستی کار کند.

اگر آب باطری لیفتراک تمام شود چه اتفاقی می افتد؟

باتری سرب اسیدی (همچنین به عنوان باتری سرب اسیدی یا باتری سلول مرطوب شناخته می شود) یک باتری قابل شارژ است که از صفحات سربی تخت غوطه ور در محلول الکترولیت تشکیل شده است. محلول ترکیبی از اسید سولفوریک و آب است. اندازه صفحات سربی و مقدار الکترولیت مشخص می کند که باتری چه مدت شارژ می ماند (یعنی ساعات استفاده از باتری).

باتری های سرب اسید از طریق یک واکنش شیمیایی باعث تولید الکتریسیته می شوند که باعث می شود سولفات موجود در اسید سولفوریک با صفحات سربی پیوند بخورد. شارژ مجدد باتری این واکنش را معکوس می کند، بنابراین سولفات به اسید سولفوریک باز می گردد. هر دو فرآیند باعث تبخیر آب موجود در باتری و کاهش سطح الکترولیت می شوند. اسید سولفوریک تبخیر نمی شود، بنابراین سطح آن ثابت می ماند.

اگر محلول الکترولیت خیلی کم شود و صفحه سرب در معرض دید قرار گیرد، سولفات متصل به سرب می تواند سخت شود. این آسیب به صفحات سربی توانایی آنها را در نگهداری شارژ محدود می کند و ساعات استفاده از آنها را کاهش می دهد.

چه زمانی باید به باتری آب اضافه کرد؟

آبیاری باید بخشی از نگهداری هفتگی باتری شما باشد. به طور کلی آبیاری باتری لیفتراک هر پنج روز یکبار توصیه می شود. با این حال، باتری های جدید ممکن است به آبیاری کمتری نیاز داشته باشند، در حالی که باتری های قدیمی ممکن است به آبیاری مکرر نیاز داشته باشند.

همیشه بعد از شارژ باتری آب اضافه کنید. اضافه کردن آب قبل از شارژ می تواند باعث سرریز شدن باتری شود. با سرریز شدن باتری مقداری اسید سولفوریک از دست می دهد که خطرناک است و عمر آن را کاهش می دهد. تنها استثنا در صورتی است که صفحات سربی در معرض دید قرار گیرند. صفحات در هنگام شارژ باید مرطوب باشند تا بیش از حد گرم نشوند و آسیب نبینند. در صورت سرریز شدن باتری، توصیه می‌شود با یک تکنسین خدمات تماس بگیرید تا مطمئن شوید که به طور ایمن و مناسب کار می‌کند. همچنین هرگز اسید سولفوریک را به باتری اضافه نکنید. انجام این کار بسیار خطرناک است و می تواند به باتری و دیگر قطعات لیفتراک (و شخصی که می خواهد آن را اضافه کند) آسیب برساند.

راه های مختلفی برای تشخیص اینکه آیا باتری نیاز به آبیاری دارد وجود دارد.

بسیاری از باتری های سرب اسید دارای نشانگر سطح آب باتری لیفتراک هستند. به عنوان مثال، سنسور سطح الکترولیت هنگامی که سطح الکترولیت مناسب است سبز می درخشد، زمانی که باتری به آب نیاز دارد قرمز می درخشد و زمانی که سطح الکترولیت به مدت 10 روز یا بیشتر کم است قرمز چشمک می زند.

اگر باتری نشانگر سطح آب باتری لیفتراک ندارد، بهترین راه بررسی سطح آب باتری با چشمانتان است. ممکن است برای مشاهده سطح آب در هر سلول به یک چراغ قوه نیاز داشته باشید. سیال باید حدود نیم اینچ تا سه چهارم اینچ بالاتر از صفحات سربی باشد. اگر سیال زیر آن باشد، باید آن را پر کنید.

نحوه پر کردن آب در باتری

قبل از تلاش برای آب دادن یا انجام هرگونه تعمیر و نگهداری باتری، همیشه تجهیزات حفاظت شخصی را بپوشید. توصیه می شود از عینک محافظ، دستکش و محافظ صورت استفاده کنید.

سه روش مختلف آبیاری باتری لیفتراک وجود دارد.

اولین مورد برای تازه سازی باتری، سیستم پر کردن آب باتری لیفتراک است. این سیستم یک سری شیلنگ است که بالای باتری را می پوشاند و به هر سلول متصل می شود. دارای یک ورودی است که باید به منبع آب متصل شود. هنگامی که هر سلول مقدار صحیح آب را دریافت کند، سیستم خاموش می شود.

روش دوم از یک تفنگ آبیاری تخصصی استفاده می کند. یک تکنسین از تفنگ برای پر کردن هر سلول تا سطح مناسب به صورت دستی استفاده می کند. این دستگاه ها پس از رسیدن سطح آب به نوک نازل خاموش می شوند.

روش سوم سیستم تغذیه گرانشی است. یک مخزن آب بزرگ به سقف قلاب می شود و یک تکنسین از یک شلنگ برای پر کردن هر سلول به صورت دستی استفاده می کند. تکنسین ممکن است به چراغ قوه نیاز داشته باشد تا سطح آب هر سلول را به صورت بصری بررسی کند.

همچنین بخوانید: نحوه شارژ باتری لیفتراک

چه نوع آبی در باتری می ریزید؟

آب مقطر بهترین نوع برای استفاده در باتری های سرب اسیدی است. محلول الکترولیت در یک باتری سرب اسید تعادل ظریفی است. اگر از آب کثیف یا پر از مواد معدنی استفاده می کنید، ذرات را به مخلوط اضافه می کند که می تواند به باتری آسیب برساند.

برای مثال، اگرچه آب لوله کشی شفاف به نظر می رسد، اما حاوی مواد معدنی است که می تواند به باتری آسیب برساند. حتی مقدار کمی آب لوله کشی می تواند به طور جبران ناپذیری عمر باتری را کوتاه کند. آبی که از یک سیستم نرم کننده آب عبور کرده است حتی بدتر است زیرا این فرآیند مواد معدنی را به آب اضافه می کند.

اگر مطمئن نیستید که از پرکننده باتری آب مقطر استفاده می کنید، از نوار تورنسل برای آزمایش آن استفاده کنید. آب باطری لیفتراک باید بین پنج تا هفت در مقیاس PH اندازه گیری شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *